Pudlíci u nás
Tipy a triky
-Podávání pacek:
Pejska si posadíme před sebe a v dlani ukryjeme pamlsek.Ruku přiblížíme k pejskovi dlaní vzhůru,ale zaťatou v pěst. V momentě kdy zvedne pacičku klikneme klikrem a dáme odměnu.

*Možné problémy:
pejsek nejeví o hru zájem - cvičení se mu zdá dlouhé .Nenacvičujte po jídle,ale před jídlem, kdy je pejsek více při chuti a spíše si pamlsek vezme. odbíhá -neví co po něm chcete,trošku pootevřete dlaň a dejte mu odměnku a pak teprve začněte nacvičovat podávání packy.

-Zdokonalení: Touch
Tento trik lze používat v různých obměnách a následně i k nácviku jiného triku,kde musí pejsek použít packy. Jako je třeba zhasínání světla, hra na piáno,kytaru apod. Jestliže již umí podat packu,vemte si nějaký předmět, třeba obal od CD a požádejte ho o podání packy,ale místo vaší ruky nastavíte obal od CD.Kromě povelu pac,musíte začít používat i druhý povel,který pak časem začnete používat samotný,bez pomocného povelu - pac.

*Možné problémy:
pejsek se bojí obalu - pokud je bázlivější, musíme postupovat pomalu.Nejdříve si dáme do jedné ruky obal a z druhé lákáme na odměnku,ale ruky od sebe příliš nevzdalujeme. Posléze položíme na obal odměnku a pobízíme pejska k tomu,aby si ji sám vzal. Pokud nacvičíte pár triků, každé další cvičení bude snazší,protože pejsek bude nabízet odměňované chování.

-Slalom mezi nohama:
Jedná se o cvik,kdy se vám při chůzi pejsek proplétá mezi nohama . Vemte si do každé ruky pamlsek a nakročte si levou nohou, psa mějte po pravé straně.Levou ruku s pamlskem si prostrčte pod kolenem a lákejte mlsálka na dobrotu.Jakmile se natáhne,trošku pohněte rukou a protáhněte si jej z pravé strany (z pozice u nohy) na levou stranu (do pozice u nohy) a hned odměňte. Pokud se již pejsek nebojí procházet,můžete přidat další krok a použít další pamlsek.Postupně můžete přidávat další kroky,ale zpočátku vždy odměňujte každý krok.

-Pac:
Vezmeme si do ruky odměnku,ale ruku necháme zavřenou v pěst. Psa posadíme naproti sobě a pootevřeme dlaň, aby pamlsek ucítil,ale pak ihned zase zvřeme pěst dlaní nahoru.Přirozeně se bude chtít dostat k pamlsku a začne se dobývat packou.Dáme povel pac a otevřeme dlaň.Klikaři kliknou. Cvik můžeme pak různě obměňovat, ale základ je stejný.

-Hra na kytaru:
Odměnu držíme v ruce sevřené v pěst, dáme psovi povel sedni. Ruku dáme před packu dlaní k němu do výše jeho čumáčku . Po chvíli začne packou škrábat na ruku a dobývat se tak k pamlsku. Povel brnkej, hrej, ťapi. Možné problémy: Povel provádí pouze na ruku, když přistrčíte dětskou kytaru, tak nic nedělá. Vezmeme si gumu a natáhneme třeba mezi židlí a druhý konec držíme v ruce. Druhou ruku dáme pod gumu s povelem brnkej. (sevřenou v pěst.)


-Touch:
Dotkni se. Použijeme třeba létající talíř./obal od CD, zavařovací víčko ap/ Pod něj umístíme pamlsek, pokud je pejsek zvyklý pracovat, zkouší se nejprve dotknou packou a při tom použijeme povel touch. ( Jestliže použije čumáček, můžeme toho využít pro povel na nácvik dotknutí se čenichem-ťuk.) Talíř podržíme před psem a dáme povel pac-touch, při dotyku kliknem a odměníme.Postupně odbouráme používání povelu pac a používáme pouze povel touch. Pomocí tohoto povelu můžeme naučit hrát na piáno, zhasínat světlo vypínačem na zdi,apod.


-Miláček:
Nacvičujeme nejdříve s provazovým sukem, nebo hadrem. Když projeví zájem, zvedneme jej do výšky. Když po něm máchne pacičkama a snaží se jej stáhnout dolů, kliknem a odměníme.


-Dej na tyč:
a Cvik je nutné rozfázovat. Nejdříve učíme nosit kroužek.
b Pak učíme chodit k tyči. Dáme na ni pamlsek s povelem na tyč.
c Pak učíme aby pejsek vzal kroužek a když nám jej nese, nastavíme tyč s povelem pusť a kliknem.
d Odměňujeme, i když se netrefí přesně na tyč. Postupně prodlužujeme výdej pamlsku, takže pes se víc snaží.-Ťuk:
Dotek čenichem. Do misky na granule dáme odměnku a na ni položíme target.(dobře poslouží i víčko od zavařovací sklenice). Dáme povel ťuk a počkáme, až pes přistoupí k misce a strčí k ní čumáček. V tom okamžiku chválíme, odstraníme překážku a necháme ho sníst odměnku.
Využití: Pomocí víčka můžeme naučit zavírat šuplíky, víko pračky, nebo myčky. Ze začátku dáme před šuplík zavařovací víčko.

-Drž:
Poslouží nám starý ručník, nebo kus prostěradla, o které se s pejskem budeme přetahovat. Nejdříve táhneme látku po podlaze a pohybujeme s ní do stran, abychom vzbudili jeho zájem. Poté ho necháme se hadříku zmocnit a odnést jako trofej do pelíšku. Pak se s ním přetahujeme a říkáme povel drž. (po hře mu hadřík vezmeme a schováme)
Využití: Otevírání šuplíku - Uvážeme například ponožku a dáme povel drž. Ze začátku mu můžeme nenápadně pomoci potáhnout. Před nácvikem tohoto cviku musíte do šuplíku umístit odměnu, kterou pejsek v šuplíku najde. Rozsvěcování lampičky - Pokud je lampička napevno na stěně, opět uvážeme ponožku a s povelem drž světlo apod. pobízíme k potáhnutí a tím i rozsvícení. Lampičku stojací můžeme naučit také, případně rozsvěcování pomocí vypínač na zdi. /pokud je pejsek malý, můžeme přisunout křeslo pod vypínač.K nácviku použijeme povel Touch.

-Pusinka:
Natřeme si na hřbet ruky paštiku, dáme povel pusinku a necháme psa odměnu slíznout.

-Malá:
Psa posadíme na židli, nebo gauč, aby byl výš ne my. Poté dáme povel pro zvednutí packy a nastavíme hlavu, odměníme. Pěkně tento cvik vypadá v kombinaci s výskokem na záda.

-Výskok na záda::
a Lehněte si na zem a lákejte. Odměnu musí vidět. Můžete použít větší pamlsek, třeba kus párku, nebo uzené ouško.Odměňujte ze začátku i to, že položí packu na záda.
b Pejska dáme do křesla a klekneme si na všechny čtyři, nebo přidřepneme. V ruce držíme pamlsek a lákáme pejska na záda.
c Postupně odměnku trošku odsunem, aby byl nucen vlézt na záda celý.
d Až získá jistotu můžeme začít nacvičovat výskok ze země.
e Jestliže umí výskok ze země, začneme se trošku narovnávat.
f Hlavně stále každou snahu odměňujeme.


-Výskok do náruče:
a Sedneme si na zem a lákáme pejska aby si na nás vlezl. Samozřejmě leze hlavně za pamlskem, druhou rukou se plácáme do stehen. Až tohle umí, tak cvik ztěžujeme.
b Postupně si sedneme na nohy, abychom byli výš, pak si čapneme a lákáme s povelem vyskoč, hopí apod. Poté se postavíme a pouze přičapneme, nakonec cvik nacvičujeme ve stoje.


-Výskok na nohy:
Nejdříve sedíme na zemi s nataženýma nohama a psa lákáme aby nám na ně vlezl. Teprve až to umí, můžeme nacvičovat výskok na zvednuté nohy.


-Styď se:
Základem cviku je dát něco psovi na čumáček, aby měl snahu si to packou odstranit. Někdy stačí samolepící papírek z poznámkového bločku. Lze také použít část papírové roličky z toaletního papíru,kterou podélně rozstřihneme, nebo stará ponožka. Již při zvednutí packy je nutné chválit, klikat a pak odměnit. Možné problémy: Pes nezvedá packu, ale tře si čumák o podlahu. Odměnu jsme dávali pozdě. Tento cvik je možné nacvičovat až po upevnění cviků s packou. Překážka na čumáčku nesmí psa tlačit, nebo zraňovat, pak se nesoustředí na odměnu, ale chce se osvobodit.

-Spinkej:
Dáme povel lehni a pak pamlsek dáváme ze strany, aby pes musel vytočit hlavu . Pamlsek držíme pevně a dáme až při otočení hlavy, případně těla. Postupně dáváme pamlsek víc nad pejska, ale ne vysoko. Držíme jej těsně před čumáčkem.Nejprve dáváme i za pootočení hlavy, postupně vyžadujeme i přetočení těla na bok.

-Mrtvý:
Můžeme použít povel spinkej a když se převalí na bok, pamlskem jej navést čumáčkem k podlaze. Pokud to pejskovi dělá problémy, použijeme druhou variantu. Nosíme u sebe pamlsky a klikr, když pes během dne odpočívá v pozici mrtvého psa, klikneme a odměníme. Je to ideální, nenásilná forma výcviku pro psy, kteří nemají rádi manipulaci, nebo se příliš soustředí na odměnu.

-Sudy:
Dáme povel spinkej a pak posuneme pamlsek trošku nahoru a odměníme. Postupně nutíme pejska otáčet hlavu víc a víc, až se celý přetočí.


Foto: Blanch| Design: Blanch | Staženo: LC.cz | Made by: Eddie